Samfélagsmiðlar

Practical information regarding Covid testing for travellers arriving in Iceland

If you are planning to travel to Iceland in the coming weeks then be prepared for being tested for Covid-19 at arrival.

Námaskarð Pass is a geothermal area in north Iceland.

Passengers arriving in Iceland from 15 June can choose to be tested for COVID-19 or to go into quarantine for two weeks. This is in line with the Chief Epidemiologist’s recommendations and the preparations are now underway for testing at the Icelandic boarder.

“Utmost care is being taken not to jeopardize the success achieved in Iceland during the COVID-19 pandemic as Iceland prepares to offer tests for travelers on the 15 June 2020,” says Prime Minister Katrin Jakobsdottir in a statement.

On 15 June 2020 all passengers arriving in Iceland can choose to be screened upon arrival for COVID-19. Those who opt out of testing will have to self-quarantine for two weeks. Children born in 2005 and later will be exempt from quarantine and screening requirements.

The pre-registration process will facilitate testing and shorten wait times for passengers. The analysis of tests will be carried out by deCode genetics, an Icelandic company that has offered to loan equipment and facilitate testing in collaboration with The National University Hospital of Iceland.

Passengers are required to fill out a pre-registration form (available soon on www.covid.is) before departure to Iceland, which requires passengers to provide their personal details and contact information, flight information, travel dates and address(es) during their stay in Iceland. The form also includes a declaration of health and passengers are required to provide information on countries they have visited before arrival, whether they have any symptoms of COVID-19, whether they have been diagnosed with COVID-19 before their arrival, or if they have been in close contact with an infected individual.

Testing will be available at Keflavik airport and in Seydisfjordur (for passengers arriving on the Smyril Line) for those who opt to be tested on arrival in Iceland. Passengers arriving in other international airports (Reykjavik, Akureyri, Egilsstadir) or ports may be tested at the closest local healthcare centre.

Those who test positive will be offered to undergo further tests to determine whether they have an active infection. In the case of an active infection, the passenger must self-isolate.

The preparations for the testing are now underway in collaboration with the main stakeholders of the project. Presently, 2000 samples can be analysed daily. This will be a limiting factor for airlines and maritime companies.
In accordance with Icelandic laws, the test will cost 15000 ISK and the Minister of Health will issue a regulation setting out the fee and other issues regarding testing.

All travellers are encouraged to take precautionary measures to protect themselves and others, such as frequent handwashing, use of disinfectants, the two-meter social distancing guidelines, and to respect health safety regulations in place. You can find further information about testing and traveling to Iceland here on www.covid.is/english, the main information site for the COVID-19 pandemic in Iceland.

Iceland will continue to implement the travel restrictions imposed for the Schengen Area, which are currently due to remain in place until 15 June 2020. These restrictions may be extended until 1 July, but this remains to be decided by Schengen member states. While these restrictions are in place, foreign nationals, other than EU/EEA, EFTA or UK nationals, are generally not allowed to enter Iceland.

Nýtt efni

„Fyrir þessa aðgerð voru rúmlega 800 manns í störfum sem ekki eru flugtengd og uppsagnirnar náðu eingöngu til þeirra," segir Bogi Nils Bogason, forstjóri Icelandair Group, en fyrirtækið samdi í dag um starfslok 82 starfsmanna. Uppsagnirnar náðu ekki til áhafna líkt og FF7 hafði áður greint frá. „Eins og við höfum sagt þá var árið …

Fjárfestar lögðu Play til 4,6 milljarða króna í hlutafjárútboði félagsins sem lauk þann 11. apríl síðastliðinn. Í kjölfarið urðu töluverðar breytingar á hópi stærstu hluthafa félagsins. Nú er lífeyrissjóðurinn Birta stærsti einstaki hluthafinn en samanlagt fara sjóðir á vegum Íslandssjóða fyrir enn stærri hlut. Meðal nýrra stórra hluthafa er félag í eigu Einars Sveinssonar og …

Icelandair sagði í dag upp 82 starfsmönnum en um er að ræða starfsfólk úr ýmsum deildum á skrifstofum og starfsstöðvum félagsins. Í tilkynningu er bent á að Icelandair hafi á árunum 2021 til 2023 ráðið og þjálfað um 2.500 starfsmenn og góður árangur hafi náðst við að byggja félagið hratt upp eftir heimsfaraldurinn. Nú er …

Ráðuneyti viðskipta og sjávarútvegsmála í Noregi kynnti fyrir tveimur árum drög að frumvarpi um að þarlendir kjarasamningar og reglur um aðbúnað næðu líka til áhafna erlendra skipa sem færu um norska lögsögu. Litið yrði svo á að um leið og erlent skip færi inn fyrir norska lögsögu giltu um það sömu reglur og alla innlenda …

Bláa lónið í Svartsengi hefur rýmt öll sín athafnarsvæði vegna jarðhræringa við Sundhnúkagígaröðina nú í morgun. Rýmingin gekk vel að því segir í tilkynningu og er gestum þakkaður góður skilningur á stöðunni, starfsmönnum fagleg vinnubrögð og viðbragðsaðilum gott samstarf. Bláa lónið er einn allra vinsælasti viðkomustaður ferðamanna hér á landi en vegna jarðhræringa á Reykjanesi …

Icelandair hefur gripið til hópuppsagna í dag og munu þær ná til ólíkra deilda innan fyrirtækisins að því segir í frétt Vísis. Þar er haft eftir Ásdísi Ýr Pétursdóttur, talskonu Icelandair, að dagurinn í dag sé erfiður en hún geti ekki tjáð sig nánar um stöðuna af virðingu við starfsfólkið. Heimildir FF7 herma að uppsagnirnar …

Miklar breytingar eru við sjóndeildarhringinn í grænlenskri ferðaþjónustu. Ný flugstöð verður tekin í notkun í Nuuk 28. nóvember. Síðan er ráðgert að ljúka framkvæmdum við nýjar flugstöðvar í Ilulissat og Qaqortoq á Suður-Grænlandi fyrir lok ársins 2026. Nú sinna Air Greenland og Icelandair Grænlandsflugi en færi ættu að skapast til að laða að fleiri flugfélög. …

Þýski Volkswagen ætlar ekki að játa sig sigraðan í baráttunni um markaðinn fyrir ódýrar gerðir rafbíla, þar sem kínverskir framleiðendur hafa náð góðri fótfestu og boða enn frekari landvinninga. Fyrr í mánuðinum runnu út í sandinn viðræður fornu fjendanna Volkswagen og franska Renault um að standa sameiginlega að þróun og smíði nýs rafknúins alþýðubíls til …