Samfélagsmiðlar

Primera Air owner makes structural changes and rebrands his company

Two weeks after the bankruptcy of Primera Air, its holding company moves from Iceland to Denmark and is now called Travelco Nordic.

Primera Air filed for insolvency on October 1st only a few months after starting regular flights from London Stansted and Paris Charles de Gaulle to North-America. However, the history of the failed low-cost airline is much longer. The company was founded in 2003, focusing on charter flights for Nordic tour operators that were part of its holding company Primera Travel Group. Primera Travel Group is owned by Andri Már Ingólfsson, an Icelander, through holding companies in Iceland and Cyprus (Belamer Ltd).

Primera Air’s business structure was not straightforward, being an Icelandic company with two subsidiaries: Primera Air Scandinavia, registered in Denmark, and Primera Air Nordic, based in Latvia. It struggled with economic weaknesses, its financial report for 2015 showing  a negative equity of 22 million Euros. Its finances showed no signs of improvement in 2016. The company operated with a profit in 2017 due to the sale of some of its Boeing aircrafts. However, the planes were not to be delivered until 2019. The negative equity meant the company was had no financial value by its Icelandic holding company PA Holding , as reported by Túristi. The news site’s questions regarding the difficult financial situation of Primera Air, sent to its CEO, went unanswered and the airlines were declared bankrupt only one day after the article was published (link in Icelandic).

Asked how a company with negative equity was not only able to purchase new aircraft, but also able to introduce new Trans-Atlantic routes and pass inspection by aviation authorities, Ingólfsson claims in an email to Túristi a few days after the bankruptcy, that local aviation authorities had always been informed on the company’s financial situation.

“Otherwise, our operating licence would have been terminated,” he said, going on to explain that the late arrival of new Airbus aircraft played a defining role in the company’s collapse, as it forced Primera Air to lease 26-year-old, less fuel-efficient aircrafts to maintain scheduled flights over high-season.

“Airbus had around 120 aircraft grounded and was unable to deliver them on time. This delay cost Primera Air over 20 million Euros, and a net loss of 40 million Euros,” says Ingólfsson.

The company also saw a total of 13.6 million Euros in unrealized gains from selling older aircraft.

“These were real profits that were to strengthen the company’s financial position. Unfortunately, our bank would not regard this as security for a bridge loan,” Ingólfsson said.  In turn, Arion Bank will lose up to 1.8 billion ISK (13 million EUR) following Primera Air’s bankruptcy. The bank saw a 7% drop in it’s share price the day Primera Air filed for bankruptcy and still hasn´t bounced back.

But the interest of Arion Bank in Ingólfsson businesses isn´t limited to Primera Air. According to a statement issued by Ingólfsson Saturday one of Primera Travel Group subsidiaries, Danish company Primera Travel AS, will change its name to Travelco Nordic and become the parent company of all Primera Travel Group’s travel agencies in the Nordic region. According to the statement, all Primera Travel Group’s obligations to Arion bank will be moved to the new, rebranded parent company. According to Túristi’s sources, the bank has accepted new securities in Ingólfsson ventures in Iceland.  

Initially Ingólfsson planned to issue a press release, regarding the structural changes, this Monday according to an email he sent to Turisti on Saturday. That was his only answer to our question why the name of the parent company of his travel agencies in Scandinavia had just been changed on their websites. However Ingólfsson sent out the previously mentioned statement, about the structural changes, to all major media in Iceland less than an hour after the correspondence with Turisti.

He has not answered questions about what will happened to the former parent company Primera Travel Group which reported 5.5 mio. EUR loss in 2017. The name of Primera Travel or the founder, Ingólfsson, is not to be found on the new Travelco Nordic website.

Nýtt efni

Í byrjun apríl tók Einar Örn Ólafsson við sem forstjóri Play eftir að hafa verið stjórnarformaður þess allt frá því að félagið hóf áætlunarflug fyrir bráðum þremur árum síðan. Stuttu eftir að Einar Örn settist á forstjórastólinn réði hann Sigurð Örn Ágústsson, fyrrum forstjóra Bláfugls, sem framkvæmdastjóra viðskiptaþróunar og gerði Arnar Má Magnússon að aðstoðarforstjóra. …

Samkvæmt nýútkominni ársskýrslu Ferðamálaráðs Grænlands - Visit Greenland fjölgaði flugfarþegum sem komu til Grænlands um 9 prósent á síðasta ári. Met fyrra árs var þar með slegið. Alls voru 64.910 taldir við brottför frá landinu, tæplega 40 þúsund Grænlendingar og nærri 37 þúsund Danir. Af einstökum öðrum þjóðahópum voru Þjóðverjar fjölmennastir, nærri 3.600, Bandaríkjamenn rúmlega …

Ef ekki nást samningar milli Norwegian og norska flugmanna félagsins fyrir lok vinnuvikunnar þá munu 17 flugmenn félagsins leggja niður störf strax um helgina. Alf Hansen, formaður félags flugmanna hjá Norwegian, segir að krafa sé gerð um bæði hærri laun og betri vinnutíma. „Við vinnum sex af hverjum níu helgum. Til viðbótar er vinnuálagið mest …

Þetta eru góðar fréttir fyrir starfsmenn Mirafiori-verksmiðja Fiat í Tórínó, eins anga Stellantis-samsteypunnar, en bakslag í augum þeirra sem vilja ekkert hik í orkuskiptum í samgöngum. Eitt sinn var Mirafiori stærsta verksmiðjuhverfi Ítalíu og þar starfar enn elsta bílaverksmiðja Evrópu. En í bílaiðnaði nútímans lifir enginn á fornri frægð. Verði blendingsútgáfa af litla 500e smíðuð …

Evrópuþingið hefur samþykkt tilskipun Framkvæmdastjórnar ESB um kolefnishlutlausan iðnað, Net Zero Industry Act, eða NZIA, sem ætlað er að efla vistvænan iðnað í Evrópu og auka framleiðsluafköst í hreinorkutækni. Samræmdar reglur og fyrirsjáanleiki í viðskiptaumhverfi græns iðnaðar eiga að skila sér í meiri samkeppnishæfni og styrk iðnaðar í álfunni og fjölgun sérhæfðra starfa. Vonast er …

Komið hefur í ljós að gjaldtaka af ferðamönnum sem koma til Feneyja hefur ekki náð þeim tilgangi sínum að hemja troðningstúrisma í borginni fögru við Adríahaf. Dagpassarnir svonefndu hafa þvert á móti valdið ólgu meðal íbúa og ruglað ferðamenn í ríminu. Útgáfa passanna hófst 25. apríl og verður ekki sagt að á þeim mánuði sem …

Bílaframleiðendur í Brasilíu hafa fulla trú á því að auk þess sem notaðir verði málmar á borð við litíum, nikkel og kóbalt til að búa til bílarafhlöður verði líka þörf á gamla, góða sykrinum til að gera samgöngur vistvænni í framtíðinni. Flestir bílar sem framleiddir eru fyrir Brasilíumarkað ganga fyrir blöndu af bensíni og etanóli, …

Loftslagsráðstefna Sameinuðu þjóðanna (COP29) fer fram í Bakú í Aserbaísjan dagana 11. – 22. nóvember og nú á föstudaginn rennur úr frestur til að skila inn umsóknum um þátttöku í viðskiptasendinefnd Íslands. Að hámarki 50 manns fá þar sæti en gert er ráð fyrir að hvert fyrirtæki sendi að hámarki tvo fulltrúa. Í sendinefndinni sem …