Samfélagsmiðlar

The Hardest Karaoke Song in the World

Inspired by Iceland, known for its quirky campaigns and warm humour has launched a unique challenge via the ‘Inspired By Iceland’ website for tourists around the world.

Harnessing the island’s language, which is notoriously difficult to learn, Inspired By Iceland has released what it claims to be ‘The Hardest Karaoke Song in the World’ and are encouraging people to watch it and have a go themselves.
The song, performed by Icelandic comedian Steindi Jr shows him in a variety of beautiful spots in Iceland including on top of mountains and next to glacial waterfalls. The lyrics and performance of the comical film pokes fun at common Icelandic stereotypes including the Icelandic love for wool and their iconic ring road.

The humorous makes use of everyday Icelandic words along with some more obscure words and phrases. Since Iceland was first settled in 874, only about one million people have ever spoken the Icelandic language.

The video has been released as part of Iceland’s new marketing initiative the A-Ö of Iceland, the Icelandic equivalent of an A-Z guide, which uses the 32 letters of the Icelandic alphabet, ending in ‘Ö’. The aim of the initiative is to harness the uniqueness of the Icelandic language to highlight the diversity and breadth of Iceland and to encourage visitors to go further and learn more. See lyrics below.

Compare FLIGHTS to Reykjavik and HOTELS and CAR RENTAL in Iceland.

 

Song lyrics with translations:

This is the a-ö [a-z] of Iceland, so try to sing along.

This is the a-ö [a-z] of Iceland, what could possibly go wrong?

I start my day with coffee or kaffi [coffee] is what we say

I pour a little mjólk [milk] in and feed my horse some hey [hay]

I look out the window to see if there is sól [sun].

I eat my morgunmatur [breakfast] and sit down in my stól [chair].

This eyja [island] is kind of awesome no matter what you see,

There’s hverir [hot springs], list [art], and jöklar [glaciers]

And vinir [friends] you can meet.

Skál! [cheers!]

So pack your töskur [bags]

Iceland has it all.

From austur [East] to vestur [West]

Just don’t look for elves.

You don’t even exist! 

This is the a-ö [a-z] of Iceland, so try to sing along.

This is the a-ö [a-z] of Iceland, what could possibly go wrong?

Our sundlaugar [swimming pools] are cosy.

Afklæðast [undress] all the way.

But don’t forget sundskýla [swimming shorts]

Before you go and play.

You might see a torfbær [turf house]

Or hike in the þjóðgarð [national park]

And you must say hi to Villi

Because that is my dad!

Pabbi! [Dad!]

And you can rent a bílaleigubíll [rental car]

Enjoy the drive on hringvegurinn [the ring road]

Be mindful of malarvegir [gravel roads]

And don’t traðka [tread] on the moss

–       It grows back so slow!

Like seventy years!

This is the a-ö [a-z] of Iceland, so try to sing along.

This is the a-ö [a-z] of Iceland, what could possibly go wrong?

Since the upphaf alda [beginning of time]

The sheep has been around.

Vinaleg [friendly] and gracious,

Every man’s best friend.

We cuddle them and klappa [pat them]

And then take all their ull [wool].

We wear them like the kappar [champions]

And they’ve always kept us…

Full!

This is the a-ö [a-z] of Iceland, so try to sing along.

This is the a-ö [a-z] of Iceland, what could possibly go wrong?

This is the a-ö [a-z] of Ísland [Iceland]

So reyndu að syngja með [try to sing along]

This is the a-ö [a-z] of Ísland [Iceland]

Now memorise this lag [song]

You just sang the hardest karaoke song in the world, you speak Icelandic. You can even say Plokkfiskur [traditional Icelandic stew]

You’re almost an Icelander, almost, seriously it’s a lot of paperwork.

Just come and visit!

Nýtt efni

Fyrstu fimm mánuði ársins hefur verð á flugmiðum frá Íslandi til útlanda verið ódýrara en á sama tímabili í fyrra. Í maí lækkaði verðið um 5,7 prósent samkvæmt nýjum mælingum Hagstofunnar en til samanburðar hækkaði verðlag almennt um 6,2 prósent á milli ára. Verðmælingar Hagstofunnar ná til fleiri flugfélaga en þeirra íslensku en þau standa …

Þess hefur verið beðið að Framkvæmdastjórn Evrópusambandsins tilkynnti um refsitolla á innflutning kínverskra rafbíla. Kínversk stjórnvöld hafa verið sökuð um óeðlilega mikinn ríkisstuðning við innlenda framleiðendur og var þetta meðal umræðuefna í Evrópuferð forseta Kína nýverið. Ný tollheimta myndi þýða milljarða evra aukalegar álögur á kínverska rafbílaframleiðendur.  Xi-Jingping, forseti Kína - MYND: Britta Pedersen/dpa-Zentralbild/dpa/Alamy Nú …

Það er stundum margt um ferðamanninn á Skólavörðustíg og á Laugavegi. Einhverjir tuða vegna þessa, segjast vilja endurheimta miðborgina, en fleiri gera sér grein fyrir því að ferðamenn hafa glætt miðborgina nýju lífi. Það er svo annað mál að ferðamannafjöldi leiðir gjarnan til einhæfni í þjónustu: Ferðamannamenn í miðborginni - MYND: ÓJ Minjagripaverslunum fjölgar óhæfilega, …

Kynnisferðir hf. hagnaðist um rúmlega 1,3 milljarða króna á síðasta ári og tvöfaldaðist hann á milli ára. Tekjur félagsins námu 14,5 milljörðum króna og jukust um 30 prósent frá í fyrra. „Við erum afar stolt af þeim árangri sem náðist í rekstri félagsins á síðasta ári þrátt fyrir hátt vaxtastig og aðrar krefjandi ytri aðstæður. …

Joe Biden, Bandaríkjaforseti, og ríkisstjórn hans með Janet Yellen, fjármálaráðherra, fremsta í flokki, hafa nú kynnt fyrstu opinberu leiðbeiningarnar fyrir markað með kolefniseiningar þar í landi. Leiðbeininginum er ætlað auka líkurnar á því að kolefniseiningar sem ganga kaupum og sölum séu af nægilegum gæðum og að verkefnin sem liggi þeim til grundvallar skili raunverulegum árangri, …

„Fyrir þessa aðgerð voru rúmlega 800 manns í störfum sem ekki eru flugtengd og uppsagnirnar náðu eingöngu til þeirra," segir Bogi Nils Bogason, forstjóri Icelandair Group, en fyrirtækið samdi í dag um starfslok 82 starfsmanna. Uppsagnirnar náðu ekki til áhafna líkt og FF7 hafði áður greint frá. „Eins og við höfum sagt þá var árið …

Ráðuneyti viðskipta og sjávarútvegsmála í Noregi kynnti fyrir tveimur árum drög að frumvarpi um að þarlendir kjarasamningar og reglur um aðbúnað næðu líka til áhafna erlendra skipa sem færu um norska lögsögu. Litið yrði svo á að um leið og erlent skip færi inn fyrir norska lögsögu giltu um það sömu reglur og alla innlenda …

Fjárfestar lögðu Play til 4,6 milljarða króna í hlutafjárútboði félagsins sem lauk þann 11. apríl síðastliðinn. Í kjölfarið urðu töluverðar breytingar á hópi stærstu hluthafa félagsins. Nú er lífeyrissjóðurinn Birta stærsti einstaki hluthafinn en samanlagt fara sjóðir á vegum Íslandssjóða fyrir enn stærri hlut. Meðal nýrra stórra hluthafa er félag í eigu Einars Sveinssonar og …